Lokalizator GPS dla roweru

Wraz z nadejściem wiosny fani dwóch kółek odliczają czas, aż będą mogli wyruszyć na pierwsze wycieczki rowerowe. Wiele osób inwestuje w sprzęt bardzo duże sumy pieniędzy, dlatego kradzież nawet kilkuletniego roweru jest koszmarem, który może spędzać sen z powiek. Stosowane od wielu lat środki ochrony w postaci kłódek, zabezpieczeń na kody oraz wszelkiego rodzaju blokady nie stanowią dla doświadczonych złodziei żadnego problemu, dlatego wielu rowerzystów poszukuje innych rozwiązań.

Zabezpieczenie dla roweru, na miarę dwudziestego pierwszego wieku, z pewnością stanowi lokalizator GPS, który stanowi doskonałe rozwiązanie w przypadku, gdy zawiodą pozostałe z zastosowanych metod. Z prowadzonych statystyk wynika bowiem, iż w okresie letnim, gdy aktywność rowerzystów jest największa, dochodzi do kradzieży pojazdów już co dziesięć minut, aby do tego doszło wystarczy bowiem jedynie chwila nieuwagi, sprzęt pozostawiony bez opieki pod sklepem, na plaży, podczas otwierania piwnicy, może zniknąć bez śladu. W takim przypadku zabezpieczenie dla roweru w postaci lokalizatora GPS jest jedyną szansą na jego odzyskanie.

Urządzenia są produkowane z zamierzeniem, aby były jak najmniej widoczne dla złodziei, montuje się je bezpośrednio w rowerze lub stanowią one atrapę jego wyposażenia. Najczęściej mają one postać bardzo małej czarnej tuby, która jest montowana w kierownicy, dlatego dla osoby trzeciej jest całkowicie niewidoczna. Urządzenie jest włączane oraz wyłączane poprzez przyłożenie do niego specjalnego klucza. Na rynku możemy również znaleźć lokalizator pełniący jednocześnie funkcję lampy, dzwonka, odblasku. W przypadku modeli elektrycznych zabezpieczenie dla roweru ma czasem postać USB.

Cena urządzenia może wynieść od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od wybranego modelu oraz producenta. Lokalizator działa w oparciu o umieszczoną w nim kartę SIM, która jest połączona z naszym telefonem, po wysłaniu na jej numer komendy SMS, uzyskujemy w wiadomości zwrotnej informację o lokalizacji roweru. Droższe egzemplarze posiadają również dodatkowe funkcje, umożliwiające wyznaczenie strefy, której rower nie powinien opuszczać, a po jej przekroczeniu uzyskujemy stosowną informację. Aby lokalizator działał prawidłowo, wymaga jedynie regularnego ładowania, którego częstotliwość jest uzależniona od intensywności jego wykorzystywania. Jeżeli urządzenie znajduje się stale w trybie czuwania, wówczas może ono funkcjonować nawet do miesiąca, bez konieczności dostarczania energii.